Jak wybrać fotelik samochodowy?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybór konkretnego modelu fotelika dla naszego dziecka to bardzo istotna kwestia, gdyż od niego zależy bezpieczeństwo naszego malca. To właśnie on ma chronić naszą pociechę podczas ewentualnej stłuczki albo wypadku. Od jakiegoś czasu fotelik jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, w którym przewozimy dziecko poniżej dwunastego roku życia lub mierzącego poniżej stu pięćdziesięciu centymetrów wzrostu. W hipermarketach można spotkać najtańsze modele wykonane z kawałka styropianu, pokryte tkaniną, już za kilkadziesiąt złotych, ale czy w takim foteliku nasze maleństwo będzie bezpieczne? Czym zatem kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

 

Pierwszym i podstawowym kryterium decydującym o zakupie danego modelu powinien być wiek naszego dziecka, jego waga oraz wzrost. Pierwszym fotelikiem powinno być odpowiednie nosidełko. Jest ono wyposażone w specjalny uchwyt, dzięki któremu możemy w łatwy sposób je przenosić nawet jeśli noworodek się w nim aktualnie znajduje. Są to foteliki klasy 0 mające możliwość montażu ich na specjalnym stelażu wózka a w samochodzie instalowane są tyłem do kierunku jazdy. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na przednią poduszkę powietrzną. Jeśli jest ona na wyposażeniu naszego auta a nie da się jej wyłączyć będziemy zmuszeni zrezygnować z przewozu dziecka na przednim fotelu. Zanim dokonamy zakupu takiego nosidełka sprawdźmy czy posiada ono pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz odpowiednią wkładkę minimalizującą wstrząsy. Modele z wyższej półki są także wyposażone we wkładkę, która chroni główkę dziecka w przypadku uderzenia w bok pojazdu. Niewątpliwym plusem takiego fotelika jest to, iż może on być wykorzystywany jako fotelik samochodowy, nosidełko lub wózek. Najlepiej stosować go dopóki dziecko się w nim mieści a więc do około dziewiątego miesiąca życia, gdy dziecko osiąga wagę 12-13 kg.

 

Po tym okresie zmieniamy fotelik na większy, I klasy, w którym przewozimy malca o wadze od 9 do 18 kg. Tutaj decydującym czynnikiem powinna być waga dziecka a nie jego wiek. Następnie kupujemy fotelik klasy II odpowiedni dla dzieci do siódmego roku życia. Również przez zakupem sprawdzamy czy posiada on pieciopunktowe pasy bezpieczeństwa, regulowany kąt oparcia oraz zagłówek chroniący głowę dziecka. Bardzo praktyczne mogą okazać się dodatkowe podłokietniki, uchwyt na butelkę czy kubek, możliwość zamontowania dodatkowego blatu na zabawki, który może okazać się przydatny podczas dłuższych podróży. Ostatni fotelik to samo siedzisko, przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Specjalna podstawka, która będzie służyła aż do osiągnięcia przez dziecko dwunastego roku życia lub stu pięćdziesięciu centymetrów wzrostu. Posiadają trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Przedział wagowy w tym przypadku to 22-36 kg. Po tym okresie nasza pociecha będzie mogła bezpiecznie jeździć w fotelu samochodowym jak osoba dorosła.

 

Po drugie, zanim pójdziemy do sklepu sprawdźmy w internecie wyniki poszczególnych modeli w crashtestach. Są one corocznie przeprowadzane przez takie firmy jak ADAC, AA TRUST, OEAMTC oraz ANWB. Zaleca się zakup tylko tych, które osiągnęły w różnych, niezależnych testach ocenę minimum 3. Mamy wtedy gwarancję, że nasz skarb jest odpowiednio chroniony. A w razie ewentualnego wypadku taki produkt zapewni mu maksymalny poziom bezpieczeństwa.

 

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną firmę i konkretny model fotelika zamontujmy go w naszym samochodzie by sprawdzić czy będzie on do niego pasował. Tu możliwe są dwie metody montażu. Pierwsza z nich to montaż fotelika przy użyciu pasów bezpieczeństwa samochodu, a drugi to wykorzystanie specjalnie do tego przygotowanych sztywnych zaczepów Isofix. Drugi sposób jest bezpieczniejszy ale niestety nie wszystkie pojazdy są wyposażone w ten system. Co prawda niektóre modele samochodów stwarzają możliwość domontowania uchwytów Isofix, ale pamiętajmy, że taki montaż jest dopuszczalny wyłącznie u autoryzowanego dealera naszej marki i tylko na oryginalnych częściach. Wszelkie domowe sposoby w tej kwestii są niedopuszczalne. By poprawie zamontować fotelik w samochodzie w wielu przypadkach niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Tam znajdują się także informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci w czasie jazdy oraz deklaracje producenta odnośnie posiadanych przez ten fotelik niezbędnych certyfikatów.

 

Zakupu fotelika powinniśmy dokonać w specjalistycznym sklepie zajmującym się dystrybucją artykułów dla niemowląt i małych dzieci. W tym przypadku możemy liczyć na fachową pomoc ze strony pracowników sklepu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co jest niemożliwe sięgając po najtańszy produkt z półki najbliższego hipermarketu. Na bezpieczeństwie naszych dzieci nie warto oszczędzać.

Załączniki

maly-chlopiec.jpg

Dzidziak.com.pl © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
System: Devmark.pl
Projekt graficzny: